gelecegin meslekleri2

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Çocuklaımızın gelecekte iyi bir kariyer sahibi olup rahat bir yaşam sürmeleri için kuşkusuz iyi bir meslek sahibi olmaları ve erken yaşlarda bu meslekler için iyi eğitim almaları çok önemlidir. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere çeşitli kaynaklardan derlediğimiz uzmanlar tarafından tespit edilmiş "Geleceğin Meslekler"ini incelediğimizde büyük bir çoğunluğunun teknoloji ve bilgisayarlarla ilgili olduğunu görüyoruz.

Edge Computing Uzmanı:

'Edge computing' uzmanı, şu anki internet altyapısını 'edge computing' kullanan merkezsizleşmiş bir internet altyapısına çevirmekten sorumlu olacak. Bu da, devasa veri hacmi için daha fazla alan ve işlem kapasitesine ihtiyaç duyan kurumların işine yarayacak.

Veri dedektifi:

Veri dedektifleri IoT cihazlardan ve ağlardan alınan verileri analiz ederek işletmelere ve kuruluşlara veri temelli fikirler sunacak. Şirketler, bize ürün satabilmek için hakkımızda veri toplamaya fazlaca para ve zaman ayırıyor. Veri dedektifleri ise bir adım öteye giderek cihazları inceleyip veri toplayarak insanlara daha iyi nasıl hizmet verilebileceğini araştıracak.

Siber şehir Uzmanı:

Siber şehirlerin devamlılığını sağlamak için verilerin etkili şekilde şehrin içinden 'geçmesini' sağlamak gerekiyor. Geleceğin şehirlerinde, milyonlarca sensörden alınan veri, elektrik ya da atık toplama sistemi gibi hizmetlerin çalışmasını sağlayacak. Ayrıca, vatandaş verileri ve kazanç verileri de toplanacak. Şehirdeki sensörlerden biri bozulursa siber şehir uzmanının sensörü tamir etmesi gerekecek.

Artırılmış gerçeklik Seyahati Üreticisi:

Artırılmış gerçeklik seyahati üreticilerinin işi de yeni nesil eğlence tecrübeleri üretmek olacak. Üreticiler, artırılmış gerçeklik yolculukları için çeşitli tecrübeler yazacak, tasarlayacak ve üretecek.

Yapay Zeka İş Geliştirme Müdürü:

Cognizant bu meslek dalıyla ilgili olarak, "Yapay zekanın yapamadığı ve yakın gelecekte de yapamayacağı tek bir şey var; kendini satmak." diyor. Yapay zeka iş geliştirme müdürü, günümüzdeki bir satış görevlisinin yaptığı işin aynısını yapacak fakat bunu yapay zeka hizmetleri için gerçekleştirecek.

Spora bağlılık Rehberi:

Fitbit gibi giyilebilir teknolojiler bir nebze yardımcı olsa da sağlığımızı korumak için bu teknolojiler tek başına yeterli olmuyor. Gelecekte spor yapan insanlar aktivite takipçisi teknolojiler giyerken spora bağlılık rehberleri de onların sağlıklı bir yaşam sürmesini ve motive olmasını sağlamakla yükümlü olacak.

Yapay zeka Destekli Sağlık Teknisyeni:

Gelecekte insanların doktora gitmesine gerek kalmadan yapay zeka destekli sağlık teknisyenleri kapıya gelerek yazılımları sayesinde hastalık tespiti yapabilecek.

Kişisel Veri Simsarı:

Gelecekte insanlar ürettikleri kişisel verilerden para kazanacak. Kişisel veri simsarı, müşterilerin kişisel verilerini gözlemleyerek yeni oluşturulan verileri tespit edecek ve satarak para kazanacak.

Genetik Çeşitlilik Memuru:

Genetik çeşitlilik memuru, şirkette çalışanların sadece farklı etnik kökenlerden ve sosyal çevrelerden gelmesine değil şirketin iş gücünün genetik olarak iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş kişilerin iyi bir karışımı olmasına özen gösterecek.

Yol Denetleyicisi:

Otonom araçlar ve teslimat drone'ları, hava ve kara trafiğinin kontrol sistemini büyük ölçüde değiştirdi. Yol denetleyicisinin işi, kara ve hava trafiğinin etkili ve düzgün şekilde düzenlenmesini sağlamak olacak.

Dijital Terzi:

Bu iş, varsayımsal bir e-ticaret şirketinin üreteceği 'Saville Rowanator sensor cubicle' adlı bir cihazla ilişkili. Bu cihaz, müşterinin ölçülerini hatasız şekilde alarak iade oranının azaltılmasını amaçlayacak. Dijital terzi, müşterilerin ölçü verilerini kaydederek müşteriye en uygun kıyafetleri satmaya çalışacak.

Kaynak: https://meslegimhayatim.meb.gov.tr/meslekler/gelecegin-meslekleri

Gelecekte çok aranan meslekler için daha detaylı liste aşağıdaki gibidir:

VAR OLAN MESLEKLER

1. GÜNEŞ ENERJİSİ TEKNİSYENİ
2. RÜZGAR ENERJİSİ TEKNİSYENİ
3. HEMŞİRE
4. YAZILIM GELİŞTİRİCİ
5. FİZİKSEL TERAPİST
6. SAĞLIK MÜDÜRÜ
7. VERİ ANALİSTİ
8. DİJİTAL İÇERİK UZMANI
9. BİLGİ GÜVENLİĞİ ANALİSTİ
10. BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ANALİSTİ
11. BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ
12. MAKİNE MÜHENDİSİ
13. ELEKTRONİK MÜHENDİSİ
14. DİJİTAL REHABİLİTASYON DANIŞMANI
15. BLOCKHAIN GELİŞTİRİCİ
16. UZMAN HEMŞİRE
17. DRONE PİLOTU
18. AKILLI BİNA TEKNİSYENİ
19. 3D BASKI TEKNİSYENİ
20. ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK GELİŞTİRİCİSİ
21. KİŞİSEL GİZLİLİK DANIŞMANI
22. KİŞİSEL MARKA DANIŞMANI
23. ROBOT TEKNİSYENİ
24. UZAKTAN SAĞLIK MÜHENDİSİ
25. KENTSEL TARIM UZMANI
26. NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSİ
27. BİYOMEDİKAL MÜHENDİSİ
28. GENETİK MÜHENDİSİ
29. ETİK UZMANI
30. SANAL GERÇEKLİK TASARIMCISI
31. PROBLEM DİREKTÖRÜ
32. SENTETİK BİYOLOJİ MÜHENDİSİ
33. PROJE BAZLI İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ
34. HAVA KONTROL MÜHENDİSİ

HENÜZ VAR OLMAYAN MESLEKLER

35. ÖRGÜTSEL BOZUKLUK ÖNLEYİCİ
36. KİŞİSEL EĞİTİM REHBERİ
37. ÖZEL VÜCUT PARÇA ÜRETİCİ
38. BEYİN İMPLANT UZMANI
39. KİŞİSEL MİKROBİYOLOJİ UZMANI
40. KİŞİSEL İLAÇ ÜRETİCİ
41. KENTSEL GÜVENLİK KOORDİNATÖRÜ
42. CENAZE PLANLAYICI
43. AKILLI TAŞIMACILIK UZMANI
44. CYBORG TASARIMCISI
45. UZAY TURİZM REHBERİ
46. UZAY HEMŞİRE ve DOKTORU
47. ROBOT SOLUCAN OPERATÖRÜ
48. TÜR CANLANDIRICI
49. BEYİN AKTARIM UZMANI
50. SOYU TÜKENMİŞ HAYVANLAR UZMANI
51. SÜRÜCÜSÜZ HER ŞEY

Kaynaklar:

https://www.cnnturk.com/ekonomi/gelecek-10-yilin-en-populer-meslekleri?page=12

https://www.haberturk.com/turkiye-de-gelecegin-meslekleri-bunlar-olacak-haberler-2558563-teknoloji

https://www.karliisfikirleri.com/49-sizi-hizla-basariya-goturecek-gelecegin-meslekleri